GİO Ödülleri 2018 En İyi Öykü Kitabı Ödülü

[rl_gallery id=”815″]

2018 yılında Öykü kitabı AV’la FABİSAD’ın düzenlediği GİO ödülleri yarışması öykü kitabı dalında, en iyi öykü kitabı ödülünü aldı.

2018 GİO ÖDÜLLERİ BASIN BÜLTENİNDEN ALINTI

Fantazya türünde bir eseri sevmemizin pek çok farklı nedeni olabilir. Kimi zaman öyküdeki sıra dışı karakterler bizi cezbeder, dünyaya ya da o karakterlerin yaşadığı diyara onların gözünden bakmaktan keyif alırız. Kimi zaman yazarın kelimeleri ustaca kullanması, tasvirlerine kattığı derinlik, akıcı ve çarpıcı cümleleri bizi kendine bağlar. Bazen hikayedeki sınırsız hayal gücüyle büyüleniriz, gerçek hayatta asla yaşayamayacağımız maceraları ve keşifleri yazarın kurguladığı efsunlu diyarlarda veya gelecek tasvirlerinde deneyimlemekten zevk alırız. Bazen de eserin kurgusundaki sürprizler ve yazarın zekâsı en çok etkilendiğimiz yönü olur.

Bir edebiyat eserini, tek bir boyutuyla ele almak, onu eksik değerlendirmemize yol açar. Hangi türde olursa olsun, edebi bir eser diliyle, kurgusuyla, karakterleriyle, tasvirleriyle, anlatım tarzıyla bir bütündür. Fantazya türünde bir eserin okurda iz bırakması için, bütün bunlara ek olarak gerektiğinde zengin bir hayal gücüyle gerektiğinde ikna edici bilimsel öngörülerle donatılması gerekir. Fantazya ve Bilim Kurgu Sanatları Derneği’nin düzenlediği bu ödüllerde, en iyi öykü kitabı adaylarını bu bakış açısıyla inceledik. Tüm aday kitapları keyifle okuduk, bazılarını karakterleri, bazılarını yazarın kelimelere hakimiyeti ve öykü anlatma becerisi, bazılarını güçlü bir hayal gücünün eseri oldukları için sevdik. Öyküleri edebi güçleriyle içerdikleri fantazya unsurlarının zenginliği açısından bir bütün olarak değerlendirdiğimizde, bizim için öne çıkan kitap Yurdagül Şahin’in Av isimli öykü kitabı oldu.