Yönbulucu

Kral Kelebeklerinin İnanılmaz Yolculuğu

ARKA KAPAK YAZISI

Yönbulucu, göç yolunda sürüsüne yol gösteren yetenekli bir kral kelebeğidir. Ailesi ve sürüdeki diğer kelebeklerle birlikte Meksika’dan Kanada’ya nesillerce sürecek bir yolculuğa başlarlar. Bu uzun yolculukta hava koşullarına ve türlü zorluklara göğüs gerip göçlerini tamamlamaları, nesillerini devam ettirmeleri gerekmektedir.

Yönbulucu-Kral Kelebeklerininin İnanılmaz Yolculuğu eserimi 9-12 yaş çocuklar için yazdım. İlkbaharda, Meksika’nın dağ ormanlarında başlayan, kuzeye Kanada’ya üç nesil süren, orada doğan süper nesille aynı yolu tek seferde geri dönerek yolculuğunu tamamlayan kral kelebeklerine, her yıl tekrarlanan göç yolculuklarına hayran kaldım. İnsanların yaşam alanlarını sorumsuzca tüketmeleri sonucu popülasyonları yüzde 85 azalan, Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi’ne (IUCN) alınan kral kelebekleri için çok üzüldüm, yaptığım en iyi şeyi yapmaya ve kral kelebeklerini yazmaya karar verdim. Yönbulucu romanımla hem nesilleri hızla tükenen kral kelebeklerine hem de onların özelinde tüm nesli tükenen canlılara, doğanın, ekolojik dengenin korunmasına dikkat çekmek istedim.

Kitabımın kahramanları kral kelebekler için bilim adamları, uluslararası pek çok kuruluş ve derneklerin katıldığı kampanyalar yapılmaktadır. Farklı ülkelerdeki pek çok insanın duyarlı olduğu ana temaya kardeşlik, fedakârlık, dayanışmanın önemi, merak etmenin, sorular sormanın, araştırmanın, bilginin hayatı nasıl olumlu yönde değiştirdiği gibi evrensel temalar ekledim. Bunları didaktik olmadan heyecan, merak duygularını besleyerek, mizahla zenginleştirerek anlattım.

Romanın sonunu özellikle okura bıraktım. Hem okurun kendini ifade etme yeteneği gelişsin hem de doğaya karşı sorumluluk alsın istedim. Okuma ve etkinlik bir arada, bu konuyla ilgili öğretmenlerden, okurlardan ve velilerden çok olumlu dönüşler oldu. Yazılan sonları benimle de paylaştılar. Dileyen gruplarla romanın sonunu birlikte yazma, yazı atölyesi yapıyorum.

Romanım yayınlandığı 2017 yılından beri pek çok okulun okuma listesinde yer alıyor. Yirmi beş binin üzerinde çocuğa ulaştı. Bir animasyon firması Yönbulucu çocuk romanımı okuyup değerlendirdiklerini, kurgusunu, kahramanlarını özgün, konusunu evrensel bulduklarını ve uluslararası değeri olan uzun metraj animasyon filmi yapmak istediğini belirtti. Bu teklif üzerine romanımdan uyarlayarak animasyon senaryomu yazdım ve senaryom T.C. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından seçilerek senaryo yazım desteği aldı.