Kitaplar

Kitaplar

DENİZDEKİ HAYALET

Denizdeki Hayalet

ARKA KAPAK YAZISI

“Denizdeki Hayalet” bir yolculuğun romanıdır. Denizatı olmaktan utanan Benekli,  görünüşüyle dalga geçilmeyeceğini düşündüğü, kendine benzeyen canlıların yaşadığı yere gitmek için arkadaşı Çizgili’yle birlikte yola çıkar. Yolculuk sırasında karşılaştıkları karagöz balığı, gördüğü hayaleti korku içinde anlatır. Anlatılanlar çok tuhaftır. Benekli, Çizgili ve arkadaşları, gizemi çözmek için harekete geçerler. Çıktıkları bu yolculuk, çeşitli zorluklarla ve tehlikelerle dolu olağanüstü bir maceraya dönüşür.

Yurdagül Şahin, çocuklar için yazdığı bu romanıyla çevre bilinci konusunda farkındalık oluşturmayı, doğaya karşı sorumluluk kazandırmayı ve sürdürülebilir bir yaşamın ipuçlarını vermeyi amaçlıyor. Yazar, roman ve animasyon film senaryosu olarak birlikte kaleme aldığı “Denizdeki Hayalet” eseriyle 2020’de TÜRSAK Vakfının düzenlediği “4. DenizBank İlk Senaryo-İlk Film Yarışması”nda İlk Senaryo dalında üçüncülük ödülü kazandı. Ayrıca 2021 yılında TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğünden senaryo ve diyalog yazım desteği aldı.

“Denizdeki Hayalet” romanı; Çocuk Gelişimi Uzmanı Başkent Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mesude Atay tarafından 8+ yaş çocukların ilgileri, ihtiyaçları ve gelişimsel özellikleri açısından uygun bulunmuştur.Y

BASIN DUYURUSU

Sevgili Çocuklar,

Size çok güzel bir haberimiz var. TÜRSAK Vakfı’nın düzenlediği 4. DenizBank İlk Senaryo – İlk Film Yarışması’nda üçüncülük ödülünü kazanan Yurdagül Şahin’in kaleme aldığı “Denizdeki Hayalet” kitabı, DenizKültür Yayınları aracılığıyla sizlerle buluşuyor.

Hepiniz, küçük denizatları Benekli ve Çizgili’nin arkadaşları olan diğer canlılarla birlikte denizdeki hayaleti bulma yolculuğuna davetlisiniz.

Pedagog onaylı bu etkileyici kitap, doğaya karşı sorumluluk kazandırmayı amaçlarken kendini sevme, arkadaşlık, dayanışma, fedakârlık ve farklılıklara saygı gibi evrensel temaları da işliyor. Atıkların sudaki yaşama nasıl zarar verdiğini görmek, kitabın ana temasını oluşturuyor.

Siz de bu düşündürücü hikâyeyi keşfetmek istiyorsanız, DenizKulturGrubu@denizbank.com adresine iletişim bilgilerinizi gönderebilirsiniz.

Sürdürülebilir bir dünya için farkındalık yaratmak amacıyla yazılan bu eseri kaçırmayın!

#DenizdekiHayalet #ilerisiiçin

Yönbulucu

Kral Kelebeklerinin İnanılmaz Yolculuğu

ARKA KAPAK YAZISI

Yönbulucu, göç yolunda sürüsüne yol gösteren yetenekli bir kral kelebeğidir. Ailesi ve sürüdeki diğer kelebeklerle birlikte Meksika’dan Kanada’ya nesillerce sürecek bir yolculuğa başlarlar. Bu uzun yolculukta hava koşullarına ve türlü zorluklara göğüs gerip göçlerini tamamlamaları, nesillerini devam ettirmeleri gerekmektedir.

Yönbulucu-Kral Kelebeklerininin İnanılmaz Yolculuğu eserimi 9-12 yaş çocuklar için yazdım. İlkbaharda, Meksika’nın dağ ormanlarında başlayan, kuzeye Kanada’ya üç nesil süren, orada doğan süper nesille aynı yolu tek seferde geri dönerek yolculuğunu tamamlayan kral kelebeklerine, her yıl tekrarlanan göç yolculuklarına hayran kaldım. İnsanların yaşam alanlarını sorumsuzca tüketmeleri sonucu popülasyonları yüzde 85 azalan, Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi’ne (IUCN) alınan kral kelebekleri için çok üzüldüm, yaptığım en iyi şeyi yapmaya ve kral kelebeklerini yazmaya karar verdim. Yönbulucu romanımla hem nesilleri hızla tükenen kral kelebeklerine hem de onların özelinde tüm nesli tükenen canlılara, doğanın, ekolojik dengenin korunmasına dikkat çekmek istedim.

Kitabımın kahramanları kral kelebekler için bilim adamları, uluslararası pek çok kuruluş ve derneklerin katıldığı kampanyalar yapılmaktadır.  Farklı ülkelerdeki pek çok insanın duyarlı olduğu ana temaya kardeşlik, fedakârlık, dayanışmanın önemi, merak etmenin, sorular sormanın, araştırmanın, bilginin hayatı nasıl olumlu yönde değiştirdiği gibi evrensel temalar ekledim. Bunları didaktik olmadan heyecan, merak duygularını besleyerek, mizahla zenginleştirerek anlattım.

Romanın sonunu özellikle okura bıraktım. Hem okurun kendini ifade etme yeteneği gelişsin hem de doğaya karşı sorumluluk alsın istedim. Okuma ve etkinlik bir arada, bu konuyla ilgili öğretmenlerden, okurlardan ve velilerden çok olumlu dönüşler oldu. Yazılan sonları benimle de paylaştılar. Dileyen gruplarla romanın sonunu birlikte yazma, yazı atölyesi yapıyorum.

Romanım yayınlandığı 2017 yılından beri pek çok okulun okuma listesinde yer alıyor. Yirmi beş binin üzerinde çocuğa ulaştı. Bir animasyon firması Yönbulucu çocuk romanımı okuyup değerlendirdiklerini, kurgusunu, kahramanlarını özgün, konusunu evrensel bulduklarını ve uluslararası değeri olan uzun metraj animasyon filmi yapmak istediğini belirtti. Bu teklif üzerine romanımdan uyarlayarak animasyon senaryomu yazdım ve senaryom T.C. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından seçilerek senaryo yazım desteği aldı.

Av

Tuhaf Korku Hikayeleri

“Hangi türde olursa olsun, edebi bir eser diliyle, kurgusuyla, karakterleriyle, tasvirleriyle, anlatım tarzıyla bir bütündür. Fantazya türünde bir eserin okurda iz bırakması için, bütün bunlara ek olarak gerektiğinde zengin bir hayal gücüyle gerektiğinde ikna edici bilimsel öngörülerle donatılması gerekir. Yurdagül Şahin’in öyküleri, hem edebiyatın kendine has tadını hem de hayal gücünün zenginliğini birlikte sunarak yerli fantazyaya renk katıyor.”

Barış Müstecaplıoğlu

FABİSAD’ın 2018 Gio En İyi Öykü Kitabı Ödülü’nü alan Av’daki hikâyeler teknolojinin ve tüketimin dönüştürdüğü günlük hayatlarımızdan yola çıkıp doğaüstünün tekinsiz dehlizlerine dalıyor. Bir toplantı salonunda, bir asansörde, bir üniversitede, gelecekte bir ülkede ya da mutsuz bir evde başlıyor, sonra gerçeklik eğilip bükülüyor, sınırsız dünyalara, gizemli karanlıklara dönüşüyor. Görünenin altındaki görünmeyene, söylenenin ardındaki söylenmeyene, felsefi derinliklere evriliyor cümleler; derin edebi anlamlara açılıyor sayfalar.